Apple проти яблук: на порозі дизайнерської фруктової ери

Садівники не менш детально, аніж «айфонофіли», розкажуть Вам про відкриття і тренди у сфері вирощування цих соковитих плодів. Поговоримо про яблука.
Якщо раніше такі сорти як Honeycrisp чи Red Delicious могли б бути предметом гордості, то прогресивний садівник уже може повважати їх пережитком минулого. Нові сортові яблука – продукт творчості не лише селекціонерів, але й дизайнерів, тому плоди не лише смачні, але й красиві і зручні для споживачів. Ті ж, хто їх вирощує, можуть бути певні у плодовитості в сезон.
На слуху останніми роками чимало нових сортів: SweeTango, Zestar чи Cosmic Crisp. Останній, виведений у Вашингтонському університеті ще у 1990-х, подейкують, має всі шанси заполонити супермаркети до осені 2019 року. Селекціонери обіцяють добитися такого ж інтенсивного хрускоту і яскравого вираженого збалансованого солодкого смаку, як у Honeycrisp, але зробити яблука твердішими, тим самим полегшивши життя виробників.
Сучасний споживач уникає продуктів з ГМО. Утім, на середньому заході США не побоялися такого опору останнього десятка років і у 2017 році випустили у продаж перше ГМО-яблуко Golden Arctic («золота Арктика»), заманюючи клієнтів тим, що плід не чорніє. Селекціонери потратили немало зусиль, аби позбутися ферменту, що призводить до потемніння яблука при розрізанні. Основна публіка, на яку орієнтований продукт (попри те, що він – генно-модифікований!) – батьки, що готують своїм дітям ланч-бокси: тепер вони мають змогу покласти шматочки яблук, що довгий час виглядатимуть привабливо. Причому компанія-розробник на ньому зупинятися не планує і вже анонсувала появу нового сорту Arctic Granny уже восени 2018 року. То ж – чекаємо!
Європейські селекціонери намагаються не відставати від заокеанських колег. Найсучасніше, та, мабуть, найцікавіше у багатьох сенсах їхнє творіння – яблуко Kissabel, фрукт, що має власний дизайн, логотип та навіть веб-сайт. Те, чим вражає Kissabel – колір м’якоті: під шкіркою яблуко не біле, як ми звикли, а… червоне! Причому цей сорт має 3 різновиди, м’якоть у яких різниться відтінком від малинового до лососевого. До того ж, яблуко хрумке, соковите, і має витончені виноградні нотки смаку.
Kissabel розроблене у Франції, і, мабуть, першим з усіх фруктів отримало власний відео-тизер. Селекція цього сорту хоч і була доволі старомодною – як і Cosmic crisp, його отримали шляхом багаторічного перехресного запилення, щеплення, методом численних проб та помилок, однак восени 2017 року, потрапивши до того тільки на європейський ринок, воно вразило спеціалістів та просто любителів смачних фруктів (а також фанатів Instagram, адже не сфотографувати Kissabel просто неможливо!).
В цілому, за прогнозами експертів, під впливом кліматичних змін та інших екологічних факторів і результатів людської діяльності, уже за декілька років ми не впізнаємо продуктових рядів у супермаркетах, настільки сильно зміниться асортимент. Ви, ймовірно, і тепер уже нерідко дивувалися певним позиціям, що доводилося бачити на прилавках магазину. Водночас, фруктові реліквії також цінуються у світі садівництва. Так, велике господарство Scott Farm Orchard у Вермонті, США, вирощує та не дає зникнути сортам яблук, груш, айви, мушмули, що не є світовими трендами, утім були відомі людству задовго до появи гучних новино-сенсацій, і частина з яких – теж надзвичайно фотогенічні.Мабуть, найзірковіше серед усіх – яблуко Hidden Rose («схована троянда»), із зеленою або ніжно-рожевою шкіркою та яскраво-рожевою м’якоттю. Водночас, фахівці нерідко критикують його: по-перше, смакові його властивості такі, що воно краще підходить для випічки і творення красивих яблучних пирогів, аніж для того, що їсти його сирим, по-друге, яблуко дуже швидко стає м’яким, тому не може бути серйозним конкурентом на великому ринку.