Опис культур газонних трав
Райграс однорічний
Один з найбільш швидкозростаючих злаків, саме тому незамінний, коли необхідно створити як найшвидше газонне покриття на проблемних ділянках (після будівництва, захаращених кущами, камінням тощо). Райграс однорічний відноситься до культур, невимогливих до тепла. Насіння починає проростати при температурі 2…4°С, а сходи порівняно добре витримують заморозки до -4-5°С.
Райграс пасовищний багаторічний
Швидкоростучий злак, має дуже високу стійкість до навантажень (витоптування, розривів). Є основним компонентом травосумішей для спортивних та ігрових газонів. Швидше за всі газонні трави проростає та формує густий трав’яний покрив. Посухостійкий, витримує холодні зими та затінені ділянки.
Костриця очеретяна (вівсяниця очеретяна)
Завдяки великій і глибоко проникаючій кореневій системі може забезпечувати себе вологою в спеку в той час, коли інші трави зупиняються в рості. Це означає, що костриця очеретяна залишається зеленою в сухі літні періоди і легко переносить високі температури. Досить швидко вкорінюється, має високу стійкість до захворювань, посухи та сонячного світла. Дуже не вибагливий вид газонної трави з насиченим темно-зеленого кольору листям. Легко переносить посуху, морози, тінь.
Костриця червона червона (вівсяниця червона червона)
Має гарне, дуже тонке і вузьке листя і велику густоту пагонів. Добре росте за різних умов, але особливо відзначена своєю витривалістю до посухи і здатністю рости на погано забезпечених поживними речовинами і вологою ґрунтах. Тому є цінним компонентом газонів на проблемних ділянках. Костриця червона -тіньовитривала, морозостійка культура. Є популярним компонентом травосуміші у всіх типах газонів.
Костриця овеча (вівсяниця овеча)
Газони з костриці овечої зберігають зелений колір навіть в засушливий період. Незамінна газонна рослина для сухих та бідних за складом, піщаних ґрунтів, при підживленні яких, утворює густий, стійкий до витоптування газон. Плотнокущевий рихлодерниний злак, не утворює кореневищ. Листя найм’якше з усіх костриць. Прекрасно переносить низьку стрижку і засуху.
Костриця червона мінлива
Один з основних компонентів партерного газону. Росте густими дернинками. Витримує коротку стрижку, хоча після стрижки кінчики листя можуть втрачати забарвлення. Посухостійка.
Костриця Жорстколиста
Завдяки високій стійкості до засоленості є придатною для висіву на ґрунтах, де в зимовий період доріжки посипаються сіллю.
Тонконіг луговий (мятлик луговой) “Balin”
Тонконіг луговий відрізняється темно-зеленим кольором і однорідною текстурою листя. Завдяки сильному кореневому переплетінню, насіння утворює густий, сильний до навантажень і витоптувань травостій. Тонконіг стійкий до суворих зим, спеки, засухи та хвороб. Використовується для створення спортивних і тіньових газонів.
Конюшина біла (повзуча)
Цвіте з кінця травня (початку червня) протягом всього літа. Квіти виділяють багато нектару, активно приманюють бджіл. Нектар білої конюшини легко доступний бджолам. Продуктивність в середньому становить 50 – 60 кг меду з 1 га.
Конюшина рожева
Цвіте з червня по вересень. Є ще більш продуктивним, надійним та сильним медоносом, ніж біла конюшина. Рясне виділення нектару сприяє гарному медозбору. Продуктивність при сприятливих умовах складає 100 –125 кг з 1 га.
Конюшина червона (польова)
Цвіте в червні – липні. Конюшина червона виділяє більше нектару, ніж інші види конюшини. Бджоли залюбки
збирають з неї пилок. Продуктивність – 65 – 200 кг з 1 га.
Тонконіг сплюснутий
Рослина рано відростає весною та йде під зиму зеленою. Швидко освоює важкі глинисті ґрунти, формуючи міцну кореневу систему та густий, однорідний травостій. Зимостійкість добра, декоративний весь сезон, личать для оздоблення будь-яких водоймищ, добре поєднуються з різними рослинами.
Фацелія пижмолиста
Фіто санітарна культура – пригнічує ріст та розвиток бур’янів. Корінь фацелії за період росту зеленої маси охоплює глибину ґрунту до 20 см, при цьому відбувається покращення структури ґрунту, він стає пухким та водопроникним. Добрий медоніс: мед з фацелії янтарного кольору, має приємний квітковий запах і солодкий, ніжний смак.